Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2012, sygn. IPPP1/443-775/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-775/12-2/JL

Usługi faktoringu świadczone przez Bank, zgodnie z zawartą umową, nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem według podstawowej stawki w wysokości 23%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.08.2012r. (data wpływu 27.08.2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności wykonywanych w ramach umowy faktoringu za odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.08.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności wykonywanych w ramach umowy faktoringu za odpłatną usługę podlegającą opodatkowaniu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka F. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług finansowych polegających w szczególności na udzielaniu kredytów na zakup samochodów, kredytów na zakup towarów i usług serwisowych oraz polis komunikacyjnych, a także kredytów gotówkowych. Dnia 1 września 2008 r. Spółka zawarła z X S.A. umowę faktoringu. Na podstawie przedmiotowej umowy X przelewa na Spółkę a Spółka nabywa od X wszelkie wierzytelności w celu świadczenia przez nią usług faktoringu. Przy czym co do zasady, w momencie cesji, nabywane wierzytelności nie stanowią tzw. wierzytelności trudnych, tj. obciążonych wysokim ryzykiem niewypłacalności dłużnika lub wobec których bezskutecznie prowadzone są czynności windykacyjne. Nabywane od X wierzytelności są przedmiotem cesji do Spółki bezpośrednio po ich powstaniu, czyli niezwłocznie po wystawieniu faktury dokumentującej wierzytelność. Dodatkowo, Spółka przejmuje wszystkie zobowiązania X w stosunku do Dealerów. W Umowie określony został szczegółowy zakres świadczonych usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00