Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2013, sygn. ITPP2/443-1370/12/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1370/12/AK

Skutki bezumownego korzystania z wagonów po wypowiedzeniu umowy najmu przez wynajmującego i po ogłoszeniu upadłości i braku zwrotu wagonów przez najemcę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2012 r. (data wpływu 9 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków bezumownego korzystania z wagonów po wypowiedzeniu umowy najmu przez wynajmującego i po ogłoszeniu upadłości i braku zwrotu wagonów przez najemcę jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków bezumownego korzystania z wagonów po wypowiedzeniu umowy najmu przez wynajmującego i po ogłoszeniu upadłości i braku zwrotu wagonów przez najemcę.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 11 września 2009 r. Spółka zawarła umowę najmu z firmą niemiecką, której przedmiotem było 40 sztuk wagonów typu 202V, które zostały wydane najemcy do korzystania. Za korzystanie z wagonów najemca zobowiązany jest do wnoszenia comiesięcznych opłat na podstawie faktury VAT, wystawianej w ostatnim dniu roboczym każdego miesiąca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, jednakże na wynajmującym spoczywa obowiązek wykazywania tej transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE i deklaracji VAT-7 z tytułu świadczenia usług poza terytorium kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00