Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2013, sygn. ITPP1/443-1483/12/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1483/12/DM

Brak opodatkowania czynności wykonywanych przez lekarza weterynarii w imieniu i na rzecz powiatowego lekarza weterynarii.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2012 r. (data wpływu 6 grudnia 2012 r.) uzupełnionym w dniu 5 lutego 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wykonywanych przez lekarza weterynarii w imieniu i na rzecz powiatowego lekarza weterynarii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2012 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 5 lutego 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych przez lekarza weterynarii w imieniu i na rzecz powiatowego lekarza weterynarii.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 121, poz. 842 ze zm.) powiatowy lekarz weterynarii, jeżeli z przyczyn finansowych lub organizacyjnych nie jest w stanie wykonywać ustawowych zadań inspekcji, może wyznaczać na czas określony lekarzy weterynarii niebędących pracownikami inspekcji do wykonania niektórych z tych zadań. Po zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, od dnia 15 listopada 2008 r., wprowadzono zapis, który stanowi, że powiatowy lekarz weterynarii może do realizacji zadań inspekcji określonych ustawą wyznaczać na czas określony także lekarzy weterynarii niebędących pracownikami inspekcji, świadczących usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Zgodnie z przepisami ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, do dnia 14 listopada 2008 r., zadania ustawowe inspekcji (określone art. 16 ust. 1 ustawy) mogły być wykonywane pod nadzorem i w imieniu inspekcji, przez lekarza weterynarii nie będącego pracownikiem inspekcji w ramach zawartej umowy cywilnoprawnej, której elementy określa ustawa. Czynności te były wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Od dnia 15 listopada 2008 r., tj. od dnia wejścia w życie zmiany do ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, zadania ustawowe inspekcji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt la ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, mogą być wykonywane zarówno przez lekarza weterynarii, jako działalność wykonywana osobiście, jak też przez lekarza weterynarii świadczącego usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt będący przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym przypadku również świadczenie usług z zakresu realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej i wykonywanie odbywa się pod nadzorem i w imieniu inspekcji, której elementy określone są w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i świadczy usługi weterynaryjne opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 8% oraz wykonuje zadania ustawowe inspekcji weterynaryjnej w oparciu o decyzje Powiatowego Inspektora Weterynarii, wyznaczające lekarzy weterynarii do realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt, tj. w ramach przychodni weterynaryjnej. Świadczone usługi inspekcji Wnioskodawca traktuje jako usługi wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00