Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2013, sygn. ITPP3/443-175/13/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-175/13/MD
Obowiązek uwzględnienia kwot podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania wykonywanej usługi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2013 r. (data wpływu 12 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia kwot podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania wykonywanej usługi - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia kwot podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania wykonywanej usługi.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada także zezwolenie, jako zarejestrowany odbiorca, na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Spółka prowadzi działalność w zakresie przyjmowania i wydawania paliwa oraz dokonywania na rzecz nabywcy czynności faktycznych i prawnych w zakresie rozliczeń akcyzy z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych. W zakresie swojej usługi Spółka przyjmuje - jako zarejestrowany odbiorca - paliwo swoich kontrahentów, nabywane przez nich z innych państw UE w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Opłaca przy tym za nich podatek akcyzowy i opłatę paliwową, które to wartości są Jej przekazywane przez usługobiorców najpóźniej na dzień przed terminem zapłaty do właściwego urzędu. Podmioty krajowe (kontrahenci Spółki) dokonują nabycia własności paliw (wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług), jednakże nie posiadają statusu zarejestrowanego odbiorcy i dlatego korzystają z usługi Spółki w zakresie rozliczania akcyzy i opłaty paliwowej. Spółka dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r., Nr 108, poz. 626 ze zm. - zwana dalej ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r.), tj. przemieszcza wyroby akcyzowe z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju, będąc z tego tytułu podatnikiem akcyzy. Przy czym nabycie to dokonywane jest w imieniu własnym, ale na rzecz zleceniodawcy, stosownie do przepisu art. 59 ust. 3 powołanej ustawy. W myśl tego przepisu zarejestrowany odbiorca, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca, może dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych na rzecz innych podmiotów. Spółka ponosić więc będzie ciężar akcyzy w imieniu własnym, ale na rachunek (na rzecz) innego podmiotu (zleceniodawcy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right