Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2013, sygn. ITPB1/415-580/13/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-580/13/IG

1. Czy w związku z tym, że grunt (prawo wieczystego użytkowania gruntu) nigdy nie był wykorzystywany na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, przychód z odpłatnego zbycia nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 14 ust. 2 pkt 1 litera a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy w związku z upływem okresu 5 lat od końca roku, w którym grunt został nabyty, sprzedaż tego gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 20 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, przeznaczonego na inwestycję, w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, przeznaczonego na inwestycję, w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, nabył aktem notarialnym z dnia 28 lutego 2007 r., prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionym na gruncie ogrodzeniem i szczeliną. W związku z planowaną wówczas inwestycją na tym gruncie, prawo użytkowania wieczystego tej działki o pow. 12.217 m2 - zabudowanej szczeliną (bunkrem) i częścią ogrodzenia - zostało ujęte w ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawcy. Prawo to wraz z obiektami budowlanymi nie podlegało amortyzacji w firmie Wnioskodawcy, gdyż na działce tej przeznaczonej na inwestycję nie prowadzono żadnej działalności gospodarczej, tzn. grunt ten wraz z budowlami (ogrodzenie i szczelina) nie był w żaden sposób wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Grunt także nie był wydzierżawiony, ani w inny sposób przekazany do użytkowania osobom trzecim na cele działalności gospodarczej. Wydatki na nabycie opisanej nieruchomości i żadne inne wydatki nigdy nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy Wnioskodawcy. Nie odliczono także żadnej kwoty podatku związanego z przedmiotową nieruchomością. W związku z tym, że Wnioskodawca zrezygnował z planowanej wcześniej inwestycji na przedmiotowym gruncie, postanowił ten grunt wycofać" z ewidencji środków trwałych. Po wycofaniu prawa wieczystego użytkowania gruntu z ewidencji środków trwałych Wnioskodawca zamierza sprzedać opisaną nieruchomość jako osoba fizyczna, a nie przedsiębiorca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00