Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2013, sygn. ITPP2/443-356/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-356/13/RS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług dotyczących świadczenie usług na terenie Gabonu.Obowiązek wykazania ww. usług w deklaracji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2013 r. (data wpływu 17 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 3 lipca 2013 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług dotyczących świadczenia usług na terytorium Gabonu - jest prawidłowe,
  • obowiązku wykazania tych usług w deklaracji podatkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2013 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 3 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług dotyczących świadczenia usług na terytorium Gabonu oraz obowiązku wykazania tych usług w deklaracji podatkowej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pana firma świadczy usługi 74.30.Z - badania i analizy techniczne. Działalność ta polega na wykonywaniu badań i analiz specjalistycznych: pomiarów drgań maszyn i emisji ultradźwięków i ich modulacji, wyważaniu wirników maszyn w łożyskach własnych na miejscu zainstalowania, osiowaniu laserowym wirników maszyn na stanowisku montażu, pomiarach geometrii obiektów technicznych za pomocą urządzeń laserowych, ogólnie na pomiarach licznych parametrów za pomocą dostępnych urządzeń technicznych, analizie i interpretacji wyników, ocenie stanu maszyn klientów i przekazaniu im wniosków z analizy w czytelnej formie. Maszyny podlegające diagnostyce technicznej to urządzenia zainstalowanych na stałe linii i przemysłowych ciągów produkcyjnych takie jak: prasy technologiczne, wytłaczarki szybkobieżne do obróbki plastycznej wytłoczek, pompy, roboty pakujące, piece ciągów suszenia, sprężarki powietrza, turbiny, turbokompresory, dmuchawy, wentylatory, przekładnie, oraz liczne silniki elektryczne, które wspólnie tworzą rozległe linie produkcyjne. Badania wibracji odbywają się podczas pracy linii produkcyjnej. Ciągi i linie technologiczne są połączone na kotwach do podłoża, które jest wylewką betonową. Maszyn nie można oddzielić i przewieźć do kraju, by tutaj zrobić na nich badania techniczne. Istota badań leży w ocenie stanu maszyn bez zakłócania produkcji, w celu uniknięcia niespodziewanych awarii i postoju. Wszystkie urządzenia są krytyczne dla pracy całej linii produkcyjnej, masa pojedynczych maszyn przekracza kilkanaście ton. Badania wykonywane są specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi. Wyniki są poddawane analizie, a klient jest informowany o stanie technicznym swoich urządzeń i ewentualnych zagrożeniach ciągłości produkcji, pogorszeniu stanu, konieczności wykonania zapobiegawczego remontu lub zakupu części zamiennych. Wykonanie usługi potwierdzane jest protokołem będącym podstawą do wystawienia faktury. Pana firma uzyskała zlecenie świadczenia usług w Gabonie, który nie jest krajem Unii Europejskiej więc wszystkie przepisy dotyczące krajów Unii Europejskiej nie mają tutaj zastosowania. W myśl nowej ustawy pojęcie eksport usług" nie istnieje, a taką właśnie czystą formą eksportu usługi i wiedzy technicznej są wykonywane działania. Miejscem świadczenia tych usług jest zawsze miejsce ich faktycznego wykonywania lub miejsce siedziby zlecającego. Dlatego z uwagi na miejsce świadczenia, usługi wykonywane przez polskich podatników poza granicami kraju często nie będą opodatkowane w kraju. W tym wypadku miejscem ich faktycznego wykonania jest Gabon. Wystawia się do nich fakturę handlową NP. Pomimo braku opodatkowania faktura taka, na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy, upoważnia do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towaru i usług nabytych dla potrzeb wykonania tej usługi. Sprzedaży takiej nie wykazuje się w deklaracjach podatkowych. Towary i usługi nabywane w Polsce dla potrzeb wykonania usług za granicą to:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00