Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2013, sygn. ITPB2/436-213/13/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

W przedmiotowej sprawie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać zmiana umowy spółki komandytowo-akcyjnej dotycząca zwiększenia majątku tej spółki a zatem zarówno podwyższenie kapitału zakładowego jak i przekazanie nadwyżki wpłaconego wkładu na kapitał zapasowy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy zmianie umowy spółki komandytowo-akcyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy zmianie umowy spółki komandytowo-akcyjnej.

We wniosku tym przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną i jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w ramach której wykonuje w Polsce zawód notariusza. W związku z wykonywanym zawodem notariusza Wnioskodawczyni sporządzi w formie aktu notarialnego zmianę statutu już istniejącej spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego tejże spółki.

Wspólnikami, tj. komplementariuszem i akcjonariuszami SKA są wyłącznie osoby prawne to jest spółki prawa handlowego: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego SKA poprzez utworzenie nowych akcji o cenie emisyjnej wyższej niż ich wartość nominalna oraz wniesienie przez jej dotychczasowych wspólników, tj. zarówno akcjonariuszy jak i jedynego komplementariusza wkładów pieniężnych wyłącznie na pokrycie obejmowanych przez nich nowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym SKA, przy czym: zarówno akcjonariusze jak i komplementariusz, którzy obejmą nowe akcje, nie wniosą innych wkładów niż wkłady pieniężne przeznaczone na pokrycie nowoutworzonych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym SKA. Wspólnicy (zarówno komplementariusz jak i akcjonariusze) obejmą nowoutworzone akcje w podwyższonym kapitale zakładowym SKA za cenę emisyjną ustaloną powyżej ich wartości nominalnej i w związku z tym wartość wkładów pieniężnych wnoszonych przez poszczególnych akcjonariuszy SKA i jej komplementariusza będzie przekraczała nominalną wartość nowoutworzonych akcji SKA obejmowanych przez nich i będzie też wyższa niż kwota, o którą zostanie podniesiony kapitał zakładowy SKA, a powstała w związku z tym nadwyżka (agio) wartości wkładów pieniężnych ponad wartość nominalną obejmowanych akcji zostanie przelana na kapitał zapasowy SKA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00