Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2013, sygn. ITPB2/415-864/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-864/13/TJ

Opodatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z posadowionym na nim budynkiem.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W latach 1990 - 1998 Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła prawo wieczystego użytkowania 3 przyległych do siebie działek o łącznej powierzchni 209 m. Na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę z 2004 r. na działkach tych rozpoczęta została budowa budynku handlowo-usługowo-mieszkalnego o powierzchni 335,20 m2, stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Nabycie działek, jak i budowa budynku była prywatną inwestycją Wnioskodawczyni i Jej męża, niezwiązaną z żadną działalnością gospodarczą. Budynek został wybudowany w 2005 r., a do użytkowania został oddany jego parter o powierzchni użytkowej 105,4 m co potwierdza decyzja o pozwoleniu na użytkowanie budynku w części obejmującej parter. Decyzja ta określała również jakie prace budowlane pozostały do wykonania, w tym elewacja budynku, roboty wykończeniowe itp. Po oddaniu do użytkowania parteru budynku był on wynajmowany przez Wnioskodawczynię i Jej męża, jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. W 2008 r. Sąd Rejonowy, na podstawie niezmienionego od 2005 r. stanu faktycznego i stosownie do zaświadczenia ze Starostwa Powiatowego wpisał ten budynek w Dziale I księgi wieczystej jako stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności budynek murowany mieszkalno-usługowy o powierzchni użytkowej 335,20 m, liczba kondygnacji 3. W 2010 r. dokończone zostały prace budowlane, wskazane w decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. W związku z tym, w tym samym roku. Wnioskodawczyni wraz z mężem uzyskała kolejną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie pozostałej części budynku, tj. pierwszego piętra i poddasza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00