Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2013, sygn. ILPP1/443-966/12-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-966/12-2/KG

Zastosowanie art. 7 ust. 2 ustawy dla czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności i przeznaczenia jej do wynajmu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2012 r. (data wpływu 18 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy dla czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności i przeznaczenia jej do wynajmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy dla czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności i przeznaczenia jej do wynajmu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą. Jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku. Działalność gospodarcza obejmuje m. in. najem i dzierżawę nieruchomości. W prowadzonej działalności gospodarczej Zainteresowany wykorzystuje kilka nieruchomości. Jedną z nich, nabył w roku 2006 a następnie wprowadził do ewidencji środków trwałych swojej firmy. Przy nabyciu tej nieruchomości niemieszkalnej, składającej się z kilku budynków, Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, jednak z uwagi na ponoszone nakłady ulepszające, nieruchomość ta w przypadku jej zbycia lub przekazania na potrzeby osobiste, będzie podlegać w części opodatkowaniu, a w części zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług z obowiązkiem korekty VAT od nakładów inwestycyjnych. Te konsekwencje podatkowe są znane Wnioskodawcy i nie są one przedmiotem jego pytania. Z uwagi na to, że wyżej opisana nieruchomość, ze względów funkcjonalnych, nie pozwala na dalszy rozwój działalności gospodarczej Zainteresowany planuje ją wyłączyć z ewidencji środków trwałych swojej firmy i przeznaczyć do wynajmu dla innych podmiotów gospodarczych. Wnioskodawca równocześnie wykreśliłby wynajem i dzierżawę nieruchomości z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Po tym wyłączeniu Wnioskodawca planuje przekształcenie swojego przedsiębiorstwa w spółkę z o.o. zgodnie z art. 584 (1) i nast. KSH. Wyłączenie ww. nieruchomości z ewidencji środków trwałych ma nastąpić przed przekształceniem przedsiębiorcy w spółkę z o.o. Nieruchomość ta nie byłaby objęta wykazem składników majątkowych przedsiębiorstwa dla celów przekształcenia, oraz nie byłaby ujęta w sprawozdaniu finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia, zgodnie z art. 584 (7) § 2 pkt 4 KSH. Część lub całość tej nieruchomości, po jej wyłączeniu z ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, Zainteresowany planuje wynajmować, ale obecnie nie potrafi wskazać jaką jej część i kiedy uda mu się wynająć i jakim podmiotom gospodarczym. Wynajem (dzierżawa) nieruchomości przez Wnioskodawcę byłby opodatkowany podatkiem VAT w stawce podstawowej. Nieruchomość nie byłaby w żadnym stopniu wykorzystywana na cele osobiste. Zainteresowany zakłada, że całość lub część nieruchomości uda mu się wynająć podmiotom gospodarczym już w miesiącu, w którym nastąpi wyłączenie nieruchomości z ewidencji środków trwałych lub nastąpi to w ciągu kilku miesięcy. Niezależnie jednak od momentu, w którym faktycznie zostanie wynajęta część lub całość nieruchomości intencją podatnika jest wykorzystywanie tej nieruchomości w sposób ciągły dla celów zarobkowych w zakresie najmu (dzierżawy). Będzie on podejmował działania zmierzające do zawarcia umów najmu budynków lub ich części znajdujących się na nieruchomości, np. rozmowy z kontrahentami, ogłoszenia prasowe w celu doprowadzenia do ich wynajęcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00