Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2013, sygn. ILPB3/423-384/13-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-384/13-2/PR

Czy Spółka może zaliczyć odpisy aktualizujące nieściągalne należności od Kontrahenta do kosztów uzyskania przychodów bieżącego (tj. 2013) roku podatkowego, czy też powinna zaliczyć te odpisy do kosztów uzyskania przychodów roku 2012 poprzez złożenie stosownej korekty zeznania CIT-8 za rok podatkowy 2012?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

A Spółka Akcyjna w upadłości układowej (dalej: Spółka) sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej (dalej: MRS). Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonała na rzecz B Spółka Akcyjna (obecnie w upadłości likwidacyjnej dalej: Kontrahent) odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług na podstawie szeregu umów zawartych z tym Kontrahentem. Z tytułu wykonanych świadczeń Spółka wystawiła na rzecz swojego Kontrahenta faktury VAT i rozpoznała w podatku dochodowym od osób prawnych przychód należny z tego tytułu w wartościach netto wynikających z wystawionych faktur. Kontrahent nie wywiązał się w pełni z realizacji zawartych umów, bowiem nie zapłacił w całości należnych Spółce pieniędzy za dostarczone mu towary i wykonane na jego rzecz usługi. W dniu 11 czerwca 2012 r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość Kontrahenta z możliwością zawarcia układu. Z kolei w dniu 13 września 2012 r. ten sam sąd wydał postanowienie w sprawie zmiany trybu postępowania upadłościowego na upadłość likwidacyjną. Stosownie do art. 236 i 240 Prawa upadłościowego i naprawczego, Spółka zgłosiła w 2012 r. swoje wierzytelności do masy upadłości Kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00