Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2013, sygn. ILPB1/415-833/13-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-833/13-2/AP

Czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z praw do wzoru przemysłowego wraz z kosztami zastępstwa procesowego, które zapłacił Podatnik, stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, prowadzącego działalność gospodarczą, reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2013 r. (data wpływu 19 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z praw do wzoru przemysłowego wraz z kosztami zastępstwa procesowego jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z praw do wzoru przemysłowego,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z praw do wzoru przemysłowego wraz z kosztami zastępstwa procesowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy (dalej również: Podatnik) jest działalność w zakresie sprzedaży towarów handlowych na rynku hurtowym oraz detalicznym. Towary, które Podatnik sprzedaje zarówno w kraju, jak i zagranicą (Czechy, Niemcy), pochodzą z Chin. Jako importer tych rzeczy na teren UE odpowiada za ich zgodność z prawem UE. W zdecydowanej większości nabywane towary są zgodne z prawem UE, w szczególności z szeroko rozumianym prawem własności intelektualnej. Kilka z kilkudziesięciu tysięcy towarów sprowadzonych przez Podatnika okazało się naruszać zarejestrowany wzór przemysłowy na terenie Niemiec, w związku z czym właściciel tych praw zażądał wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z tych wzorów na podstawie prawa właściwego dla danego kraju oraz pokrycia kosztów zastępstwa procesowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00