Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2013, sygn. ILPB4/423-276/13-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-276/13-2/DS

Różnice kursowe.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2013 r. (data wpływu 24 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca otrzymuje na swój rachunek bankowy (walutowy) wpływy w walucie obcej z tytułu sprzedaży wyrobów i usług, jak również dokonuje zapłat za dostawy w walucie obcej. W wyniku tych operacji nie dochodzi do faktycznej sprzedaży lub zakupu waluty, wpływy i wypływy z rachunku bankowego mają miejsce w tej samej walucie obcej. Zagadnienie dotyczy przeliczania kwot w walutach obcych na PLN, z zastosowaniem kursów wymiany walut (tzw. wyceny waluty dla celów ustalenia różnic kursowych do podatku dochodowego od osób prawnych). W przeszłości Spółka wyceniała wpływy na rachunek walutowy po kursie kupna banku z dnia dokonania operacji, rozchody z tego rachunku wyceniane były po kursie historycznym, przy zastosowaniu metody FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). W świetle aktualnej linii orzecznictwa sądów administracyjnych i w oparciu o wyjaśnienie Ministerstwa Finansów, Spółka od nowego roku podatkowego zmieniła sposób wyceny wpływów i wypływów waluty obcej na rachunku bankowym, w ten sposób, że wpływy wyceniane są po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania wpływu, natomiast wypływy wyceniane są po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień rozchodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00