Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2013, sygn. ILPB3/423-456/13-4/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-456/13-4/KS

Czy forma uregulowania zobowiązania lub pochodzenie środków pieniężnych (obrót, pożyczka, kredyt, faktoring), przeznaczonych na zapłatę zobowiązań Spółki, w sytuacji, w której Spółka, ze względu na upływ terminów przewidzianych w art. 15b ust. 1 lub ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłączy z kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikające z tych zobowiązań, ma znaczenie dla prawa Spółki do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o tę kwotę (art. 15b ust. 4 ww. ustawy)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z 25 września 2013 r. (data wpływu 27 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych - jest:

  • prawidłowe - w części dotyczącej obrotu, pożyczki, kredytu;
  • nieprawidłowe - w części dotyczącej factoringu.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2013 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z 6 grudnia 2013 r. (data wpływu 10 grudnia 2013 r.) - o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zatorów płatniczych.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka dokonuje zakupu towarów i usług w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Środki pieniężne, służące zapłacie za ww. zakupy pochodzą ze środków własnych Spółki (tzw. obrotowych) lub pozyskanych od podmiotów zewnętrznych, w formie pożyczek, kredytów lub factoringu. Ponadto, Spółka zamierza regulować zobowiązania, wynikające z tych zakupów, w innych formach dopuszczalnych prawnie (np. potrącenie-kompensata).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00