Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2013, sygn. IPTPP2/443-864/12-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-864/12-2/AW
W zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności w formie aportu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności w formie aportu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności w formie aportu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa materiałów włókienniczych. Spółka nie prowadzi jednocześnie działalności w zakresie obrotu wierzytelnościami (choć w przeszłości sporadyczne transakcje nabycia lub zbycia wierzytelności miały miejsce).
Do Spółki planowane jest wniesienie aportu w postaci wierzytelności wobec podmiotu trzeciego, w zamian za co Spółka wyda odpowiednią ilość akcji. Planowana transakcja zakłada przekazanie przez Wnioskodawcę - w zamian za aport - akcji. Nominalna wartość obejmowanych przez podmiot wnoszący aport akcji w Spółce będzie odpowiadać nominalnej wartości wierzytelności wnoszonej w formie aportu.
Wierzytelności, które mają być przedmiotem aportu do Spółki dotyczą pożyczki pieniężnej udzielonej podmiotowi gospodarczemu przez bank. Wierzytelność z tytułu tej pożyczki została następnie nabyta od banku przez podmiot, który obecnie planuje wnieść aport do Spółki (w postaci tej wierzytelności).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right