Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2013, sygn. IBPBI/2/423-780/13/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-780/13/BG

Czy Spółka prawidłowo zaliczała i zalicza nadal opłaty wstępne do kosztów uzyskania przychodów przez okres trwania umów leasingowych, czy też powinna zaliczać je w całości do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie poniesienia, rozumianej jako data ujęcia w księgach rachunkowych faktury leasingodawcy za opłatę wstępną lub faktury za zaliczkę na opłatę wstępną?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2013 r. (data złożenia do tut. Biura 28 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 04 lipca 2013 r. i 10 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2013 r. złożono do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 04 września 2013 r. Znak IBPBI/2/423-780/13/BG wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 10 września 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w latach 2008 -2013 zawierała i nadal zawiera umowy leasingowe na leasing maszyn produkcyjnych. Zawierane umowy spełniają warunki leasingu operacyjnego wskazane w art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop), co skutkuje tym, że całość rat płaconych przez korzystającego (Wnioskodawcę) jest kosztem uzyskania przychodów. Jednocześnie dla celów bilansowych przedmiotowe umowy zakwalifikowano zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości jako leasing finansowy co oznacza, że u korzystającego przedmiot leasingu wykazywany jest w księgach rachunkowych jako środek trwały podlegający amortyzacji. Drugostronnie w pasywach wykazywany jest jako zobowiązanie finansowe. Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych (wartość początkową) stanowi suma opłaty wstępnej i części kapitałowej pozostałych rat leasingowych. Wstępna opłata leasingowa zaliczana jest w całości na poczet spłaty części kapitałowej zgodnie z pkt VI 8 KSR nr 5. Zatem opłata wstępna w koszty rachunkowe odnoszona jest poprzez comiesięczne odpisy amortyzacyjne przez okres ekonomicznej użyteczności środków trwałych, który najczęściej jest dłuższy niż okres trwania umowy leasingowej. Spółka prowadzi oddzielne ewidencje środków trwałych dla celów bilansowych i podatkowych, w których okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych mogą się od siebie różnić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00