Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2013, sygn. IPPP1/443-214/13-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-214/13-2/JL
Odliczenie podatku od towarów i usług z faktury VAT wystawionej przez Korzystającego z tytułu rekompensaty za utratę możliwości nabycia przedmiotu dotychczasowej umowy leasingu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.03.2013 r. (data wpływu 12.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12.03.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka C (dalej Spółka) prowadzi działalność leasingową. W ramach prowadzonej działalności Spółka, działając jako finansujący, zawiera umowy leasingu oraz najmu z Korzystającymi. Przedmiotami umów są środki trwałe z wyłączeniem nieruchomości. Wśród zawieranych umów znajdują się zarówno umowy, które spełniają warunki określone w art. 17 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla tzw. podatkowego leasingu finansowego oraz umowy, które spełniają warunki określone w art. 17b ust. 1 w/w ustawy dla tzw. podatkowego leasingu operacyjnego oraz umowy najmu. Umowy są zawierane na czas określony. Zdarza się, że Spółka składa Korzystającym propozycję rozwiązania umowy leasingu oraz zawarcia kolejnej umowy leasingu na urządzenie o wyższym stopniu zaawansowania technologicznego i o wyższej wartości. W przypadku zgody Korzystającego strony zawierają porozumienie dotyczące rozwiązania umowy leasingu. Zgodnie z porozumieniem Korzystający jest uprawniony do otrzymania rekompensaty z tytułu utraty możliwości nabycia przedmiotu dotychczasowej umowy leasingu po zakończeniu umowy. Kwota rekompensaty jest uzgodniona między stronami jako część wynagrodzenia otrzymanego przez Spółkę z tytułu zbycia przedmiotu leasingu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right