Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2013, sygn. IPPB2/415-246/13-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-246/13-2/MG

Czy Wnioskodawca jest obowiązany z mocy art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do obliczenia i pobrania jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy z tytułu finansowania lub współfinansowania swoim pracownikom wymienionych w opisie stanu faktycznego form podnoszenia kwalifikacji zawodowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2013 r. (data wpływu 25.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania finansowania lub współfinansowania pracownikom kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania finansowania lub współfinansowania pracownikom kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oferującą usługi w dziedzinie audytu, rachunkowości, kadr i płac, doradztwa podatkowego oraz doradztwa biznesowego. Wnioskodawca, począwszy od sierpnia 2010 roku po rozpatrzeniu wniosków pracowników (zatrudnionych u Wnioskodawcy na umowę o pracę), mających charakter ustny, wyraża w niektórych przypadkach zgodę na podnoszenie przez nich kwalifikacji zawodowych. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych przybiera formę szkoleń, studiów podyplomowych, kursów językowych oraz egzaminów zawodowych. Wyraziwszy zgodę, Wnioskodawca każdorazowo finansuje lub współfinansuje zaproponowane przez pracowników formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych w ten sposób, że pokrywa w całości lub w części opłaty za kształcenie. Wszystkie formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych, na które Wnioskodawca wyraża zgodę, służą zdobywaniu lub uzupełnianiu wiedzy i umiejętności koniecznych do prawidłowego wykonywania zadań pracowniczych, w tym do kontaktu z obcojęzycznymi klientami Wnioskodawcy. Między Wnioskodawcą a podnoszącymi kwalifikacje zawodowe pracownikami nie jest zawierana umowa określająca prawa i obowiązki w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych (Wnioskodawca zobowiązuje się jedynie do finansowania lub współfinansowania określonej formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych), w szczególności Wnioskodawca nie zamierza zobowiązywać pracowników do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00