Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2013, sygn. IPPP1/443-1151/13-2/IGO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1151/13-2/IGO

Wnioskodawca może dokonać zwiększenia podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 4 ustawy skoro uregulował swoje wierzytelności poprzez skuteczne złożenie świadczenia do depozytu sądowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2013 r. (data wpływu 12.11.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca może dokonać zwiększenia podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 4 ustawy skoro uregulował swoje wierzytelności poprzez skuteczne złożenie świadczenia do depozytu sądowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Wnioskodawca może dokonać zwiększenia podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 4 ustawy skoro uregulował swoje wierzytelności poprzez skuteczne złożenie świadczenia do depozytu sądowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) zleca innym podmiotom wykonanie na jej rzecz dostaw różnego rodzaju towarów i usług. Przykładowo, na podstawie umowy z dnia 11 kwietnia 2012 r. na wykonanie robót budowlanych (dalej: Umowa) spółka powierzyła generalnemu wykonawcy (dalej: Wierzyciel) budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, z mieszkaniami na wynajem, tzw. condo-hotel (dalej: Inwestycja), od których wybudowania na rzecz podmiotu trzeciego zobowiązana była Spółka. W trakcie realizacji umowy między stronami doszło do sporu i została ona zerwana przez Spółkę bez opłacenia części faktur wystawionych do tego momentu przez Wierzyciela (dalej: sporne faktury). Wcześniej Spółka odliczyła na ogólnych zasadach podatek naliczony wynikający z tych faktur. Jednak po upływie 150-dniowego okresu, o którym mowa w art. 89b ustawy o VAT, co miało miejsce już w 2013 r., spółka dokonała zgodnie z ww. przepisem korekty in minus odliczonego tak podatku.

Obecnie należność wynikająca ze spornych faktur jest przedmiotem sporu sądowego między Spółką a Wierzycielem. We wrześniu 2013 r. na podstawie decyzji sądu kwoty wynikające ze spornych faktur zostały przez Spółkę zdeponowane na rachunku bankowym sądu, celem zabezpieczenia przedmiotu świadczenia na rzecz Wierzyciela (depozyt sądowy). Z chwilą złożenia pieniędzy od depozytu (przelania na wskazany przez sąd rachunek) Spółka utraciła nad nimi władztwo oraz możliwość dysponowania nimi. Przy tym w razie uznania przez sąd racji wierzyciela pieniądze te zostaną przelane na jego rachunek tytułem pokrycia jego roszczeń o zapłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00