Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.08.2013, sygn. IPPP3/443-437/13-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-437/13-2/KB

Czy zakup wierzytelności przez Spółkę, na podstawie omówionej w stanie faktycznym Umowy, stanowi usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też nie stanowi usługi podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem ani na moment nabycia wierzytelności, ani na moment jej późniejszej egzekucji dokonanej we własnym imieniu i na własny rachunek przez Spółkę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14.05.2013 r. (data wpływu 17.05.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.05.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Komandytowo-Akcyjna (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu wierzytelnościami, windykacji, rozwiązywania problemów z wierzytelnościami. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca rozważa nabycie wierzytelności w ramach umowy przelewu (cesji) wierzytelności. Zgodnie z planowaną Umową przelewu wierzytelności (dalej: Umowa) Cedent (zbywca) oświadcza, że względem dłużników określonych na liście stanowiącej załącznik do Umowy, przysługują mu wierzytelności obejmujące świadczenia pieniężne, których wartość nominalna wynosi 1.941.430,49 zł (zwane dalej: Wierzytelnościami). Na podstawie Umowy Cedent ten przeleje Wierzytelności na rzecz Spółki (jako Cesjonariusza) wraz ze wszelkimi związanymi z należnościami ubocznymi, takimi jak zaległe odsetki, oświadczając, że Wierzytelności są w całości wymagalne, bezsporne, wolne od obciążeń oraz, że w dniu przelewu Wierzytelności Cedent nie posiada względem dłużników żadnych zobowiązań mogących być przedmiotem wzajemnych potrąceń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00