Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. ITPP2/443-1090/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1090/13/AK

Opodatkowanie czynnności bezumownego korzystania z lokalu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności bezumownego korzystania z lokalu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności bezumownego korzystania z lokalu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Fundacja była stroną umowy dzierżawy (czy też według orzeczenia sądowego była to w rzeczywistości umowa najmu) zawartej z Ośrodkiem Medycyny Pracy, której przedmiotem były pomieszczenia z przeznaczeniem na prowadzenie działalności w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w lokalu użytkowym, zawartej w dniu 22 października 2004 r. Fundacja była wydzierżawiającym (wynajmującym), zaś Ośrodek dzierżawcą (najemcą). W związku z naruszeniem umowy (oddaniem najmowanych pomieszczeń w podnajem bez zgody Fundacji), w dniu 3 grudnia 2009 r. rozwiązała umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia i wezwała Ośrodek do wydania lokalu w terminie do dnia 15 stycznia 2010 r. Zgodnie z § 14 ust. 2 zawartej umowy w razie niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu (tj. obowiązku wydania lokalu - przyp. wniosk.), Dzierżawca zobowiązany będzie do zapłaty Wydzierżawiającemu wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z przedmiotu dzierżawy, w wysokości dwukrotnej wartości czynszu dzierżawy, powiększonego o podatek VAT, za każdy rozpoczęty miesiąc bezumownego korzystania z przedmiotu dzierżawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00