Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2014, sygn. ITPB2/415-1063/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1063/13/BK

Umowa dożywocia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2013 r. (data wpływu 22 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 9 lipca 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem wykupiła od Gminy mieszkanie. W dniu 9 września 2012 r. zmarł nagle mąż Wnioskodawczyni. Drogą spadkową Wnioskodawczyni nabyła 50% po mężu. Obecnie jest właścicielem całego mieszkania. Przez wiele lat Wnioskodawczynią i jej mężem opiekowała się córka. Zamierzali więc przekazać w drodze darowizny mieszkanie córce, ale ze względu na to, że nie chciała spisali testament. Po śmierci męża córka wprowadziła się do Wnioskodawczyni, ze względu na Jej stan zdrowia i finanse. Wnioskodawczyni jest starszą osobą, przewlekle chorą, ma cukrzycę, nadciśnienie i serce. Wymaga stałej opieki, więc córka nie pracuje zawodowo. Wspólnie z mężem córka opiekuje się Wnioskodawczynią, zapewnia Jej stałą opiekę lekarską, dowóz do szpitala, żywność i leki. Wnioskodawczyni ma bardzo małą emeryturę po mężu, z zasiłkiem pielęgnacyjnym otrzymuje około 1.100 zł. Wszelkie opłaty ponosi córka Wnioskodawczyni, bo ją nie stać. Wnioskodawczyni ma jeszcze siedmioro dzieci, które nie opiekują się nią, dlatego też chce przepisać mieszkanie umową dożywocia córce, aby po Jej śmierci nie musiała ponosić jeszcze kosztów zachowku w stosunku do swojego rodzeństwa. Pozostałe dzieci, nie interesują się Wnioskodawczynią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00