Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. ITPP1/443-1068/13/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1068/13/MN

Czy prawidłowym jest stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości żądania zwrotu kwot podatku naliczonego z tytułu nabycia środków trwałych, udokumentowanych w całości opłaconymi fakturami, w terminie 25 dni?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2013 r. (data wpływu 17 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości żądania zwrotu kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia środków trwałych, w terminie 25 dni jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości żądania zwrotu kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia środków trwałych, w terminie 25 dni.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży produkcyjnej. Do celów produkcji wykorzystuje materiały nabywane w Polsce. Następnie wyprodukowane z tych materiałów wyroby sprzedaje w kraju i za granicę. Znaczna część wyrobów jest sprzedawana za granicę. W związku ze specyfiką działalności (zakup materiałów w kraju ze stawką VAT 23% i sprzedażą znacznej części wyrobów za granicę ze stawką VAT 0%) Wnioskodawca co miesiąc wykazuje znaczną kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym z tytułu bieżącej działalności (w deklaracji VAT-7 poz. 41 oraz 42). W tym przypadku Wnioskodawca zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jako podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, określa w deklaracji, iż żąda zwrotu tej kwoty z urzędu skarbowego na wskazany rachunek bankowy. W powyższej sytuacji termin zwrotu nadwyżki wynosi 60 dni (ze względu na niespełnienie warunków uprawniających do wcześniejszego zwrotu w terminie 25 dni w związku z brakiem opłaty wszystkich faktur na dzień złożenia deklaracji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00