Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2014, sygn. ITPB2/415-987/13/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-987/13/MM

Sprzedaż działki po rozwodzie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. Nr 8, poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 31 października 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży działek.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W 1996 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem do majątku wspólnego zakupiła działkę rolną w celu budowy siedliska. Po dwóch latach gmina z urzędu dokonała zmiany zagospodarowania przestrzennego terenu rolnego na budowlany. W międzyczasie mąż Wnioskodawczyni kupił siedlisko wraz z ziemią. W związku z tym, że powyższa działka po zmianie planu zagospodarowania straciła walor działki siedliskowej mąż Wnioskodawczyni wystąpił do gminy o podział na mniejsze działki, które potem, tj. po upływie pięciu lat od nabycia były sprzedawane, jako sprzedaż majątku osobistego. Wnioskodawczyni w tym czasie nie pracowała a mąż prowadził działalność gospodarczą i rozliczała się wspólnie z mężem. Z uwagi na fakt, że powyższe działki powstały w wyniku podziału działki nabytej do majątku wspólnego udział Wnioskodawczyni w sprzedaży ograniczał się jedynie do podpisu, który był wymagany. Ponieważ mąż Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od 1986 r. miał z tego tytułu kontrolę podatkową z urzędu skarbowego w zakresie podatku dochodowego. W wyniku tej kontroli zakwalifikował przychody ze sprzedaży powyższych działek jako przychody z działalności gospodarczej w której Wnioskodawczyni aktywnie nie uczestniczyła, jednakże u niej też wystąpił przychód z tej działalności z powodu wspólnego rozliczenia się z mężem oraz sprzedaży rzeczy wspólnej. W październiku 2009 r. do majątku wspólnego Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupiła działkę rolną o powierzchni 0,4778 ha, która nie była objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Z ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego wynika, że ww. działka ma charakter rolny. Na wniosek zbywcy uchwałą Rady Gminy z dnia 5 listopada 2009 r. został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego w obrębie geodezyjnym, w którym znajdowała się ta działka rolna na teren zabudowy mieszkalno-usługowej. W 2010 r. Wnioskodawczyni z mężem wystąpiła do Gminy o podział gruntu zgodnie z ustalonym planem zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej i nigdy nie była udostępniana zarówno odpłatnie jak i nieodpłatnie innym osobom. W wyniku rozpadu pożycia małżeńskiego Wnioskodawczyni planuje złożyć wniosek do Sądu o separację, po czym chce przeprowadzić podział majątku małżeńskiego. Na skutek tego podziału Wnioskodawczyni otrzymałaby 7 działek budowlanych (pięć działek w jednej miejscowości i dwie w innej), a mąż otrzymałby dwie działki rolne o powierzchni 5 ha. Na skutek zaproponowanego wyżej podziału majątku małżeńskiego każdy z małżonków otrzyma wartość odpowiadającą połowie w majątku wspólnym. Z tego powodu nie będzie konieczności dokonywania wpłat lub dopłat między małżonkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00