Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2014, sygn. ITPB3/423-136/14/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-136/14/AW
Czy na tle przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, kara z tytułu niezrealizowania określonego wolumenu przeładunków, wynikająca z Umowy, stanowić będzie dla Spółki zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami potrącalne w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4e tej ustawy, tj. w dacie, w której zostaną one ujęte jako koszt bilansowy (o ile nie będzie to ujęcie w postaci rezerwy czy biernego rozliczenia międzyokresowego kosztów)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014 r. (data wpływu 18 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków z tytułu zapłaconej kary jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków z tytułu zapłaconej kary.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe).
Wnioskodawca świadczy usługi przeładunkowe towarów masowych w porcie. Dla celów swojej działalności Spółka dzierżawi na podstawie umowy dzierżawy zawartej w dniu 28 maja 2008 r. (dalej: Umowa) od Zarządu Morskich Portów (dalej: Wydzierżawiający) część zabudowanej nieruchomości gruntowej w rejonie nabrzeża S. Umowa została zawarta na okres 30 lat. Wydzierżawiający umownie zobowiązał Spółkę m.in. do wykonania na przedmiocie dzierżawy średniorocznych przeładunków zbóż i pasz w transporcie morskim w relacji z/na statek na poziomie co najmniej 300 tys. ton rocznie pod rygorem zapłaty na rzecz Wydzierżawiającego kary pieniężnej (w przypadku niezrealizowania przeładunków zbóż i pasz na przedmiocie dzierżawy w ww. wolumenie), wyliczonej na podstawie różnicy pomiędzy ustalonym wolumenem przeładunków a rzeczywistym wolumenem przeładunków pomnożonej przez współczynnik uzgodniony przez strony Umowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right