Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2014, sygn. ITPP1/443-643/14/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-643/14/DM

Opodatkowanie otrzymanego odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2014 r. (data wpływu 10 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości jest:

  • prawidłowe w zakresie sytuacji opisanej w punkcie 2, 3 i 5,
  • nieprawidłowe w zakresie sytuacji opisanej w punkcie 1 i 4.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego odszkodowania.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina wydzierżawia nieruchomości gruntowe stanowiące jej własność, zawierając stosowne umowy na czas określony. Zdarzają się również przypadki ujawnienia zajęcia nieruchomości bez tytułu prawnego, wówczas naliczane jest tzw. odszkodowanie za bezumowne korzystanie z gruntu. W związku z naliczaniem odszkodowań za korzystanie z nieruchomości w okresie nieobjętym umową możliwe są następujące sytuacje:

  1. W wyniku kontroli przeprowadzanych na zlecenie Gminy oraz podczas przeprowadzonych wizji w terenie w przypadku stwierdzenia zajęcia gruntu korzystający zostaje obciążony opłatą z tytułu jego użytkowania na podstawie art. 225 K.c. Opłata ta jest naliczana od momentu uzyskania wiedzy o zajmowanym terenie do 10 lat wstecz i nie jest opodatkowana. Wraz z informacją o naliczeniu odszkodowania Gmina proponuje uregulowanie stanu prawnego zajmowanej nieruchomości m.in. poprzez złożenie wniosku o zawarcie umowy dzierżawy lub o wykup, a gdy strona nie jest zainteresowana, usunięcie się z terenu. W przypadku braku reakcji strony postępowania na ww. powiadomienie, naliczana jest kolejna opłata za korzystanie z gruntu w kwocie podwyższonej o wartość podatku VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00