Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2014, sygn. ITPP1/443-568/14/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-568/14/BS

Opodatkowanie refakturowanych kosztów oraz wynagrodzenia za bieżące zarządzanie i administrowanie nieruchomościami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.), uzupełnionym w dniu 2 września 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania refakturowanych kosztów oraz wynagrodzenia za bieżące zarządzanie i administrowanie nieruchomościami jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 2 września 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania refakturowanych kosztów oraz wynagrodzenia za bieżące zarządzanie i administrowanie nieruchomościami.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą począwszy od marca 2002 roku polegającą głównie na przygotowywaniu terenu pod budowę, budowie mieszkań na sprzedaż, pozostałego pośrednictwa finansowego, a także obrotu nieruchomościami i wynajmu nieruchomości. W celu realizacji takiej działalności, Spółka m.in. w 2008 r. zakupiła grunt pod budowę osiedla mieszkaniowego, a w następnych latach systematycznie budowała, oddając kolejne budynki do użytkowania i jednocześnie sprzedając nowo wybudowane mieszkania. W każdym akcie notarialnym sprzedaży takiego mieszkania był zapis, że zarząd nieruchomością wspólną obejmującą dany budynek mieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania sprawowany będzie zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. o współwłasności oraz że strona kupująca wyraża nieodwołalną zgodę i udziela nieodwołalnego pełnomocnictwa Spółce do ustalenia i zawarcia umowy o sposobie zarządu rzeczą wspólną - nieruchomością stanowiącą drogę wewnętrzną zabudowaną budynkiem portierni znajdującym się na terenie osiedla mieszkaniowego w ten sposób, że zarząd ten będzie sprawowany przez osobę trzecią jako zarządcę, przy czym do czasu wyboru zarządcy zarząd ten będzie sprawowany przez stronę Sprzedającą czyli Spółkę. Do dnia 31 grudnia 2013 r. Spółka sama sprawowała zarząd zarówno nad nieruchomościami sprzedanymi, jak i niesprzedanymi, znajdującymi się na terenie osiedla mieszkaniowego. W dniu 31 grudnia 2013 r. Spółka dokonała sprzedaży wszystkich niesprzedanych dotychczas mieszkań do innej spółki zajmującej się działalnością developerską.

W przypadku sprzedaży od 1 stycznia 2014 r. w każdym akcie notarialnym sprzedaży mieszkania przez spółkę developerską ustanowiony został zapis, że zarząd nieruchomością wspólną obejmującą dany budynek mieszkalny wraz z prawem wieczystego użytkowania sprawowany będzie zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. o współwłasności oraz że strona kupująca wyraża nieodwołalną zgodę i udziela nieodwołalnego pełnomocnictwa Spółce (poprzedniego właściciela) do ustalenia i zawarcia umowy o sposobie zarządu rzeczą wspólną -nieruchomością stanowiącą drogę wewnętrzną zabudowaną budynkiem portierni, znajdującym się na terenie osiedla mieszkaniowego w ten sposób, że zarząd ten będzie sprawowany przez osobę trzecią jako zarządcę, przy czym do czasu wyboru zarządcy, zarząd ten będzie sprawowany przez Wnioskodawcę. W myśl przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (właściciel nieruchomości do dnia 31 grudnia 2013r.) nie był zobligowany do powołania osobnego podmiotu do zarządzania zarówno sprzedanymi, jak i niesprzedanymi nieruchomościami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00