Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2014, sygn. ILPP4/443-551/13-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-551/13-2/EWW

Uznanie sprzedaży towarów na rzecz nabywcy końcowego w ramach opisanej transakcji łańcuchowej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2013 r. (data wpływu 2 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dokonaną w ramach transakcji łańcuchowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dokonaną w ramach transakcji łańcuchowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka bierze udział w transakcji łańcuchowej wraz z podmiotami będącymi podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby podatku VAT, w tym: dwoma podatnikami zarejestrowanymi i prowadzącymi działalność na terytorium Francji oraz podmiotu zarejestrowanego na potrzeby VAT UE na terytorium Czech. Uczestnicy przedmiotowej transakcji są zatem następujący i w takiej kolejności wystawiane są między nimi faktury:

  1. pierwszy podmiot francuski (FR I),
  2. drugi podmiot francuski (FR II),
  3. Spółka,
  4. podmiot czeski (CZ) lub słowacki (SL).

Transakcja przebiega w następujący sposób.

Towar nabywany jest od pierwszego podmiotu francuskiego, który wystawia fakturę na rzecz drugiego podmiotu francuskiego. Ten natomiast wystawia fakturę na rzecz Spółki, która wystawia fakturę na rzecz podmiotu czeskiego lub podmiotu słowackiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00