Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.07.2014, sygn. ILPB4/423-224/14-2/DS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-224/14-2/DS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie podmiotowości podatkowej spółki komandytowo-akcyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podmiotowości podatkowej spółki komandytowo-akcyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podmiotowości podatkowej spółki komandytowo-akcyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną (dalej: Wnioskodawca lub SKA). Komplementariuszem Wnioskodawcy jest A Sp. z o.o., dla której został przyjęty rok podatkowy rozpoczynający się 1 grudnia, a kończący 30 listopada.

Jedynym akcjonariuszem SKA jest B Spółka Jawna, której wspólnikami są osoby fizyczne.

SKA powstała przed 12 grudnia 2013 r., tj. przed wejściem w życie art. 4 ust. 2 Ustawy nowelizującej.

Przed powstaniem SKA analizowana była kwestia roku obrotowego, który należy przyjąć, aby w najpełniejszy sposób odzwierciedlić status prawny podmiotów zaangażowanych kapitałowo w SKA. W tym kontekście kluczowa okazała się sytuacja komplementariusza, który zgodnie z obowiązującymi regulacjami podatkowymi na bieżąco rozpoznaje przychody i koszty występujące w SKA. Zbieżność lat podatkowych/obrotowych u komplementariusza i SKA ułatwia, więc komplementariuszowi ustalanie wyniku finansowego oraz kalkulowanie zobowiązań podatkowych bez konieczności alokowania do jednego roku finansowego/podatkowego przychodów i kosztów z dwóch różnych okresów obrotowych w SKA. Konsekwentnie rok obrachunkowy SKA został wybrany z uwzględnieniem roku podatkowego komplementariusza, tj. jako okres od 1 grudnia do 30 listopada.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00