Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2014, sygn. ILPP1/443-659/14-4/JSK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-659/14-4/JSK

Podatek od towarów i usług w zakresie wliczania do limitu obrotów opłat pobieranych przez Wnioskodawcę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2014 r. (data wpływu 31 lipca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 października 2014 r. (data wpływu 7 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczania do limitu obrotów opłat pobieranych przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczania do limitu obrotów opłat pobieranych przez Wnioskodawcę. Wniosek uzupełniono w dniu 7 października 2014 r. o przeformułowanie pytania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wspólnota Mieszkaniowa (dalej: Wnioskodawca, Zainteresowany, Wspólnota) z mocy prawa jest podatnikiem VAT i jeżeli nie przekracza tzw. limitu obrotów (150 tys. w skali roku), ma status podatnika VAT zwolnionego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

We Wspólnocie znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i użytkowe.

Dla lokali mieszkalnych Wspólnota przekazuje tylko zawiadomienie o wysokości opłat czynszowo-eksploatacyjnych, na którym są wyszczególnione takie pozycje, jak: eksploatacja, woda, gaz, śmieci, fundusz remontowy, rezerwa na spłatę pożyczki. Jednakże nikt z właścicieli mieszkań nie żąda refakturowania mediów.

Kwoty zaliczek na media, które zawiera zawiadomienie o wysokości opłat czynszowo-eksploatacyjnych dla lokali mieszkalnych nie są brane pod uwagę przy ustalaniu tzw. limitu obrotu, bo zwalnia się od podatku czynności związane z utrzymaniem lokali mieszkalnych, wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, za które pobierane są opłaty, wykorzystywane przez wspólnotę mieszkaniową na rzecz właścicieli tych lokali, tworzących w określonej nieruchomości tę wspólnotę (§ 3 ust. 1 pkt 10 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień Dz. U. z 2013 r., poz. 1722).

Dla właścicieli lokali użytkowych Wnioskodawca wystawia Rachunek zarówno na zaliczkę na nieruchomość wspólną, jak i na poczet mediów dostarczanych do lokali użytkowych oraz Fundusz Remontowy i Rezerwę na Spłatę Pożyczki, tj. całości naliczenia, przy czym do limitu obrotów Zainteresowany nie zalicza zaliczki na Fundusz Remontowy i Rezerwy na Spłatę Pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00