Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2014, sygn. IPTPB1/415-338/14-2/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-338/14-2/KO

Czy w przypadku dokonywania zamiany lokalu i przeznaczenia wkładu mieszkaniowego z pierwotnie zajmowanego mieszkania na wkład mieszkaniowy na inne mniejsze, zdarzenie to rodzi skutki podatkowe dla zainteresowanego? Czy Spółdzielnia jest zobowiązana do wystawienia informacji PIT-8C? Innymi słowy, czy - w przypadku obowiązku opodatkowania zamiany - można zastosować wobec uprawnionego zwolnienie przedmiotowe w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do wysokości wkładu mieszkaniowego ustalonego na datę uzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawach pierwszeństwa po ojcu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko  przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 20 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pan X został wykluczony ze Spółdzielni Mieszkaniowej w dniu 11 grudnia 2007 r. z powodu niewnoszenia opłat za używanie lokalu. Tym samym wygasło posiadane przez niego spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Wnioskodawcy (Spółdzielni). Ww. nie przekazał dobrowolnie lokalu do Spółdzielni, a Spółdzielnia nie przeprowadziła eksmisji. Pan X zmarł w dniu 9 grudnia 2010 r. Do Spółdzielni zgłosił się zamieszkujący w przedmiotowym lokalu syn zmarłego Y. W dniu 2 listopada 2011 r. Spółdzielnia zawarła z nim umowę, na mocy której ustanowiła na jego rzecz spółdzielcze lokatorskie prawo do przedmiotowego lokalu mieszkalnego. Podstawę prawną ustanowienia tego prawa stanowi przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którym w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 lub niedokonania czynności, o których mowa w art. 14 roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim. Nie ma przepisów, które nakazywałyby przeprowadzenie postępowania spadkowego przed ustanowieniem przez Spółdzielnię na podstawie art. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielczego lokatorskiego prawa na rzecz osoby uprawnionej (vide: wyrok SN z dnia 13 maja 2009 r., sygn. akt ., z którego wynika, że brak jest przepisów nakładających na spółdzielnię mieszkaniową obowiązku badania wszystkich okoliczności związanych z dziedziczeniem wkładu i wzajemnymi rozliczeniami między uprawnionymi). Ewentualnych roszczeń o wypłatę odziedziczonego wkładu spadkobiercy nie mogą kierować wobec spółdzielni, lecz wyłącznie wobec osoby, której - na prawach pierwszeństwa - przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00