Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2014, sygn. IBPBII/1/415-1043/13/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-1043/13/BJ

Czy od wypłacanych ekwiwalentów sędziowskich należy pobrać zryczałtowany podatek w myśl art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku od osób fizycznych, czy też pobrać zaliczkę zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 listopada 2013 r. (data wpływu do Biura 21 listopada 2013 r.), uzupełnionym 30 stycznia 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłat ekwiwalentów sędziowskich jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłat ekwiwalentów sędziowskich.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 17 stycznia 2014 r. znak: IBPB II/1/415-1043/13/BJ wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono 30 stycznia 2014 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Okręgowy ZPN) jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną, działającym na podstawie statutu i zgodnie z jego postanowieniami celem stowarzyszenia jest m.in. upowszechnianie dyscypliny sportowej piłki nożnej. Wnioskodawca realizuje ten cel między innymi poprzez organizację rozgrywek klubowych piłkarskich lig: okręgowej, klasy A i B a także odpowiednich lig w kategoriach młodzieżowych. Na każdym meczu, zgodnie z regulaminem, musi być obecny sędzia sportowy. Sędziowie ci są zrzeszeni w Okręgowym Kolegium Sędziów strukturze działającej w ramach Okręgowego ZPN. Referent do spraw obsady deleguje sędziego na określony mecz. Sędzia otrzymuje od Okręgowego ZPN tzw. ekwiwalent. Wysokość ekwiwalentu jest kwotą ustaloną na podstawie Uchwały Prezydium (X) ZPNz 26 lutego 2013 r. w sprawie ekwiwalentów dla sędziów (X) ZPN od IV ligi do niższych klas rozgrywkowych i jest uzależniona od tego jakiej klasy rozgrywkowej sędzia prowadzi mecz i czy jest sędzią głównym czy liniowym. Sędzia nie ma zatem wpływu na wysokość tego ekwiwalentu, nie może negocjować jego wysokości; nie ma też wpływu na to na jaki mecz będzie delegowany. Kwoty tego ryczałtu są różne, ale co do zasady nie przekraczają 200 zł za sędziowanie jednego meczu. Raz w miesiącu sędzia sporządza rachunek ze wszystkich meczów na jakie był delegowany i przedkłada go w Okręgowym ZPN. Na rachunku tym jest zestawienie wszystkich spotkań sędziowanych przez niego w miesiącu wraz z kwotami ekwiwalentów. Od kwoty każdego ekwiwalentu jest pobierany podatek ryczałtowo zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 18 %.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00