Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2014, sygn. IBPBII/1/415-254/13/JP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-254/13/JP

a) Jak powinien zostać potraktowany przez Wnioskodawcę wyjazd pracownika i koszty z nim związane (ponoszone przez Wnioskodawcę na rzecz pracownika w związku z jego wyjazdem) w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: jako tzw. oddelegowanie czy podróż służbowa?
b) W przypadku zakwalifikowania przedmiotowego wyjazdu pracownika jako oddelegowanie czy pracownik może w trakcie roku podatkowego zrezygnować z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (co byłoby podstawą do ewentualnego zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku odchodowym od osób fizycznych w związku z art. 21 ust. 14 ww. ustawy)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 marca 2014 r. (data wpływu do Biura 27 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych skierowania pracownika do pracy w spółce-córce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych skierowania pracownika do pracy w spółce-córce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca posiada zakłady produkcyjne, również jako należące do niego spółki-córki w różnych miejscowościach w Polsce. W stosunku do zatrudnionych pracowników Wnioskodawca pełni funkcję płatnika. Z uwagi na konieczność organizacji linii produkcyjnej w spółce-córce, na potrzeby produkcji, Wnioskodawca na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy skierował (oddelegował) do tej spółki-córki mającej siedzibę w Polsce, swojego pracownika na okres 1 miesiąca. Obecnie okres pracy pracownika w spółce-córce został przedłużony na kolejny miesiąc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00