Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2014, sygn. IBPBII/2/415-227/14/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-227/14/AK

Możliwość skorzystania z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na badania genetyczne.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 13 stycznia 2014 r. (data otrzymania 15 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w zeznaniu za 2013 r. od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na badania genetyczne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w zeznaniu za 2013 r. od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na badania genetyczne.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną pracującą na umowę o pracę. Jest rencistą o lekkim stopniu niepełnosprawności z ZUS-u. Grupę posiada od 2003 r. na stałe (rokowania złe). Podstawową chorobą Wnioskodawcy jest genetyczna choroba barwnikowe zwyrodnienie siatkówki (retina pigmentoza). Jest to choroba nieuleczalna prowadząca do całkowitej utraty wzroku. W tej chwili jednak na świecie wynaleziono terapię, która powstrzymuje chorobę. Terapia ta dotyczy jednak tylko trzech genów spośród około 180 jakie mogą być odpowiedzialne za chorobę. Aby móc skorzystać z terapii genowej należy przeprowadzić testy genetyczne mające na celu ustalenie uszkodzonego genu. W Polsce nie wykonuje się badań genetycznych mających na celu wyodrębnienie genu (jednego lub kilku z ponad 180), który jest uszkodzony. Możliwe jest to jednak w kilku klinikach w Europie. Między innymi w Moorfields Eye Hospital Trust (Londyn, Wielka Brytania). Nie mogąc liczyć na refundację takich badań genetycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia Wnioskodawca zaciągnął kredyt i wykonał testy w ww. szpitalu na własny koszt. Obecnie oczekuje na wyniki tych testów. Ich koszt (bez kosztów podróży) to 1850 funtów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00