Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.04.2014, sygn. IPPB3/423-89/14-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-89/14-2/PK1

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość poniesionych wydatków na zapłatę kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy najmu będzie stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu: 29 stycznia 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy najmu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów kary umownej z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność sprzedaży detalicznej w lokalach wynajmowanych w centrach handlowych w różnych miastach Polski. W niektórych przypadkach decyzja o wyborze lokalizacji następuje przed zakończeniem budowy centrum handlowego. W przypadku centrum handlowego Spółka podpisała umowę najmu w dniu 11 października 2010 roku, tj. prawie 3 lata przed otwarciem galerii handlowej.

W tym czasie wyniki handlowe Spółki nie przyniosły oczekiwanych efektów finansowych. W związku z tym Spółka dokonała ponownej analizy rentowności obecnych jak i przyszłych sklepów. Biorąc pod uwagę fakt, iż znacząca część lokalizacji przynosi straty, Spółka w obawie przed pogorszeniem swojej pozycji finansowej podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy najmu powierzchni handlowej w galerii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00