Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2014, sygn. IPPB3/423-473/14-2/PK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-473/14-2/PK1

CIT - w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2014r. (data wpływu: 28 kwietnia 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów, nabytych uprzednio w drodze wymiany udziałów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP) od całości osiąganych dochodów.

Planowane jest, że udziały w Spółce nabędzie S. sp. z o.o. (dalej: S.), podmiot należący do grupy kapitałowej T. (dalej: Grupa), polski rezydent podatkowy podlegający opodatkowaniu PDOP od całości osiąganych dochodów, będący większościowym (tj. posiadającym ok. 99% akcji) akcjonariuszem S. SA (dalej: Spółka Akcyjna).

W dalszej kolejności zostanie dokonane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. S. obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki Akcyjnej, których wartość na dzień dokonania transakcji będzie równa tub wyższa od wartości nominalnej nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki obejmowanych przez S. Objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny (w postaci akcji w Spółce Akcyjnej) wniesiony do Spółki przez S. odbędzie się w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP. W efekcie, Spółka nabędzie akcje Spółki Akcyjnej i stanie się jej akcjonariuszem, posiadającym w niej bezwzględną większość praw głosu. Ewentualna zapłata w gotówce nie jest przewidywana, jednak gdyby wystąpiła, zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez S.. Transakcja będzie spełniać warunki wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP, tj.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00