Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2014, sygn. IPPB1/415-339/14-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-339/14-2/MS

w zakresie możliwości skorygowania dotychczasowego rozliczenia rocznego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorygowania dotychczasowego rozliczenia rocznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorygowania dotychczasowego rozliczenia rocznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest radcą prawnym. Wnioskodawca wykonuje swój zawód na podstawie umowy o pracę w banku. Dodatkowo Wnioskodawca prowadzi własną działalność gospodarczą (jest płatnikiem podatku VAT, prowadzi książkę przychodów i rozchodów, podatek dochodowy rozlicza według skali podatkowej, do 2013 roku włącznie - podatek liniowy). W ramach przynależności do Okręgowej Izby Radców Prawnych, Wnioskodawca jest wyznaczany jako pełnomocnik do świadczenia pomocy prawnej z urzędu. Za wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielanej przez Wnioskodawcę z urzędu wystawia On dla sądów faktury VAT. Pomimo rozbieżnych interpretacji dotyczących rozliczania tzw. urzędówek, zgodnie z informacjami otrzymanymi w urzędzie skarbowym oraz korzystając z doświadczeń kolegów, Wnioskodawca odprowadza VAT z faktur, jednak nie ujmuje ich jako przychód w książce przychodów i rozchodów (wszelkie koszty związane ze sprawami z urzędu nie są w niej również ujmowane). Wynika to z tego, że sądy na koniec roku podatkowego wystawiają PIT-11 z informacją o potrąconych zaliczkach na podatek dochodowy od przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00