Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2014, sygn. IPPB4/415-550/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-550/14-2/JK

Wnioskodawczyni nie ma miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Dochody uzyskiwane przez nią z tytułu zatrudnienia w ORPEG oraz Ambasadzie RP w Londynie, zgodnie z art. 18 ust. 1 lit. b) polsko angielskiej Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, podlegają opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii, a więc w państwie, w którym Wnioskodawczyni ma ściślejsze powiązania oraz gdzie znajduje się Jej centrum życiowych interesów. Dochody uzyskane w Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2014 r. (data wpływu 22 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia wypłaconego przez ORPEG oraz Ambasadę RP w Londynie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia wypłaconego przez ORPEG oraz Ambasadę RP w Londynie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest obywatelką polską i w 2006 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii. Od tego czasu przebywa w tym kraju na stałe, przyjeżdżając do Polski średnio raz na 1,5 - 2 lata na okres ok. 2 tygodni. Wnioskodawczyni jest niezamężna i nie posiada dzieci. Jej najbliżsi krewni (rodzice i rodzeństwo) mieszkają na terenie Polski. Ośrodek interesów życiowych Wnioskodawczyni znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii (w tym kraju Wnioskodawczyni mieszka i pracuje). Na terenie Polski Wnioskodawczyni posiada mieszkanie, w którym jednak nie przebywa ze względu na stały pobyt na terenie Londynu. Wnioskodawczyni kupiła mieszkanie ze względu na fakt, że być może za kilka kilkanaście lat powróci do Polski, a także z przeznaczeniem na lokatę kapitału. Zakup mieszkania został częściowo sfinansowany z kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawczynię w polskim banku. Wnioskodawczyni wyjechała za granicę w celach zarobkowych nie mając przed wyjazdem zapewnionego zatrudnienia. W okresie od 2006 do 2008 roku Wnioskodawczyni zatrudniona była w Wielkiej Brytanii pracując w hotelach. Od roku 2008 do 2013 Wnioskodawczyni zatrudniona była u dwóch pracodawców w ramach polskiej administracji publicznej na następujących stanowiskach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00