Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2015, sygn. ITPP3/443-616/14/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-616/14/AT

Ujęcie w podstawie opodatkowania z tytułu importu towarów ponoszonych opłat.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2014 r. (data wpływu 24 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ujęcia w podstawie opodatkowania z tytułu importu towarów ponoszonych opłat jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku ujęcia w podstawie opodatkowania z tytułu importu towarów ponoszonych opłat.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi agencję celną. W imieniu swoich klientów, tj. firm dokonujących importu towarów, dokonuje zgłoszeń celnych importowanych towarów. Również w imieniu swoich klientów dokonuje obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym należnego podatku od towarów i usług (dalej VAT) od importowanego towaru. Spółka przyjmuje, że podstawą opodatkowania z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Spółka w zgłoszeniach celnych, dotyczących importowanych towarów, do podstawy opodatkowania VAT dolicza jeszcze następujące koszty dodatkowe: 1) koszty prowizji, 2) opakowania, 3) transportu i 4) ubezpieczenia, o ile nie zostały włączone do wartości celnej i ponoszone są do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Spółka nie wlicza natomiast do podstawy opodatkowania w imporcie towarów innych kosztów niż ww. wymienione w punktach 1-4. Importerzy towarów ponoszą w porcie jeszcze inne koszty niż ww., tj. np. koszty: opłat terminalowych THC, opłat bezpieczeństwa ISPS, opłat przeładunkowych, opłat za składowanie towaru w porcie itp. Ww. opłaty ponoszone są przez importerów towarów przed dostarczeniem importowanego towaru do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Spółka działając jako agencja celna nie wlicza ich do podstawy opodatkowania w imporcie towarów, a tym samym nie wykazuje w dokumencie celnym SAD. Te dodatkowe koszty (opłat terminalowych THC, opłat bezpieczeństwa ISPS, opłat przeładunkowych, opłat za składowanie towaru w porcie itp.), zgodnie z przepisami celnymi, nie podlegają również wliczeniu do wartości celnej importowanych towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00