Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2015, sygn. ITPP1/443-1634/14/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1634/14/DM

Czy w momencie wykreślenia z CEIDG jest Pani zobowiązana do zwrotu podatku VAT z niezakończonej inwestycji i w jakiej wysokości ten podatek ma być, czy od wszystkich faktur od materiałów budowlanych wbudowanych w budynek (bo wszystkie zostały wbudowane) czy też/lub od kwoty za jaką niezakończona inwestycja zostanie sprzedana?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2014 r. (data wpływu 29 grudnia 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług w związku z likwidacją działalności (wykreślenie z CEIDG) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2014 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie skutków podatkowych w podatku od towarów i usług w związku z likwidacją działalności (wykreślenie z CEIDG).

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 20 stycznia 2010 r. założyła Pani działalność gospodarczą. Rodzaj przewidywanej działalności wg. PKD 5520 Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Inwestycję budowę obiektu, rozpoczęto w marcu 2010 r. na własnej działce zakupionej wcześniej, niewciągniętej do działalności. Budowa finansowana była z kredytu bankowego nie związanego z działalnością i kontynuowana do maja 2011 r. W międzyczasie Pani sytuacja finansowa i społeczna uległa drastycznemu pogorszeniu, została Pani matką samotnie wychowującą dwóch synów. W marcu 2012 r. działalność gospodarcza została zawieszona z nieukończoną inwestycją. Nie mogła Pani odwiesić działalności, ponieważ uległa wypadkowi komunikacyjnemu, tj. wrzesień 2012 r., a długotrwałe leczenie i rehabilitacja jeszcze bardziej pogorszyły słabą już sytuację finansową. Termin odwieszenia działalności gospodarczej minął po 24 miesiącach, tj. 30 marca 2014 r. i został przekroczony co skutkowało wykreśleniem z CEIDG a następnie koniecznością zamknięcia powyższej działalności z niezakończoną inwestycją budowlaną przewidzianą do sprzedaży. Brak stosownej interpretacji uniemożliwia prawidłowe rozliczenie się z niezakończonej inwestycji z urzędem skarbowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00