Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2015, sygn. ITPP3/443-694/14/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-694/14/MD

Zasadność zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sprzedawanych wyrobów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2014 r. (data wpływu 8 grudnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 18 lutego 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sprzedawanych wyrobów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 18 lutego 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do sprzedawanych wyrobów.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

. sp. z o.o. (dalej jako Spółka) wytwarza wyroby stalowe. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ubiegłym roku wystąpiła o wydanie informacji przez Główny Urząd Statystyczny w zakresie prawidłowego ujęcia poszczególnych produktów do odpowiednich grup PKWiU. W pierwotnie wydanej informacji Główny Urząd Statystyczny poinformował Spółkę o tym jakie produkty należy zaliczyć do grupowania PKWiU 24.33.11.0, które to grupowanie ujęte jest w załączniku nr 11 do ustawy VAT, a tym samym ma do nich zastosowanie mechanizm zwrotnego obciążenia podatkiem od towarów i usług. Do grupy 24.33.11.0 Kształtowniki otwarte, formowane lub profilowane na zimno, ze stali niestopowej, GUS zaliczył profile otwarte do suchej zabudowy wnętrz z blachy ocynkowanej i ocynkowanej powlekanej (w grubościach 0,35 mm do 0,60 mm i standardowych długościach), przycinane na budowie i służące do zamontowania konstrukcji nośnej do montażu płyt gipsowo-kartonowych mieszczące się w odpowiednich grupowaniach w zależności od surowca z którego są wykonane. Przykładowo ww. profile ze stali niestopowej mieszczą się w grupowaniu. Do tej samej grupy GUS zaliczył kształtowniki stalowe otwarte, gięte na zimno z blach gorącowalcowanych i zimnowalcowanych, ze stali niestopowej. W informacji wydanej przez Główny Urząd Statystyczny w tym roku (która to informacja dokonuje zmiany informacji z roku ubiegłego), urząd stwierdził, że parapety, jeżeli są kształtownikami ze stali, posiadającymi jednolity przekrój poprzeczny na całej długości, wówczas należy je zaliczyć do grupowania PKWiU 24.33.1 Kształtowniki otwarte, formowane lub profilowane na zimno. Grupowanie to mieści się w katalogu produktów z załącznika nr 11 ustawy o podatku od towarów i usług, objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia podatkiem od towarów i usług. W uzupełnieniu wniosku Spółka wyjaśniła dodatkowo, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00