Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.04.2015, sygn. ITPP1/4512-81/15/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-81/15/KM

Czy działanie Gminy na rzecz mieszkańców stanowi odpłatne świadczenie usług, a płacone raty podlegają opodatkowaniem podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2015 r. (data wpływu 20 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania otrzymanych na podstawie umowy cywilnoprawnej wpłat od mieszkańców dotyczących zakupu i montażu instalacji do produkcji energii elektrycznej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych na podstawie umowy cywilnoprawnej wpłat od mieszkańców dotyczących zakupu i montażu instalacji do produkcji energii elektrycznej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina planuje przystąpić do realizacji ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Programu P.. Program zakłada wsparcie zakupu i montażu instalacji i mikroinstalacji do produkcji energii elektrycznej na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji/w wysokości 40%/ kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji/wraz z preferencyjną pożyczką/w wysokości 60% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji. Program będzie wdrażany na trzy sposoby, przy czym z punktu widzenia Gminy istotny jest tryb, w ramach którego NFOŚiGW udzieli Gminie dotacji i pożyczki, natomiast Gmina we własnym zakresie dokona wyboru mieszkańców (osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych), na których budynkach zostaną wykonane instalacje. Następnie Gmina ze środków pozyskanych z programu P. we własnym imieniu i na własną rzecz zakupi i dokona montażu instalacji w wybranych budynkach, a z mieszkańcami zawrze stosowne umowy cywilnoprawne. Na podstawie tych umów Gmina zachowa prawo własności do zamontowanych instalacji przez okres minimum 3 lat, natomiast mieszkańcy z instalacji tych będą mogli korzystać, zobowiązując się w zamian do spłaty na rzecz Gminy części kosztów zakupu i montażu instalacji, w wysokości odpowiadającej wartości dofinansowania uzyskanego przez Gminę w formie pożyczki (60% wartości instalacji), nie wcześniej jednak niż przed zakończeniem okresu trwałości projektu, własność przejdzie na mieszkańca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00