Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. ITPP1/4512-24/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-24/15/AP

Określenie stawki podatku przy ustanowieniu prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w postaci tarasu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2015 r. (data wpływu 12 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy ustanowieniu prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w postaci tarasu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku przy ustanowieniu prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej oraz prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej w postaci tarasu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia w ramach swojej działalności statutowej przystąpiła do budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego (przewiduje się w nim 48 mieszkań o łącznej pow. użytkowej 2.416,70 m2 ale żadne z mieszkań, w tym budynku nie przekracza pow. 150 m2). Będzie to budynek o przewidzianym jednym numerze administracyjno-ewidencyjnym, ale ze strukturą architektoniczną kaskadową i składać się będzie z segmentów o różnych kondygnacjach, tj. trzykondygnacyjnych, czterokondygnacyjnych i pięciokondygnacyjnych. Dwa mieszkania w tym budynku na piątej kondygnacji i jedno mieszkanie na czwartej kondygnacji nie będą miały balkonów, ale zamiast tego przewiduje się w projekcie architektonicznym tarasy o pow. odpowiednio: 22,5 m2, 25,40 m2 i 32,10 m2. Tarasy te będą spełniały dwie funkcje: dla danego mieszkania, dany taras będzie powierzchnią niezabudowaną ścianami z posadzką ceramiczną i do wyłącznego korzystania przez mieszkańca z danego mieszkania, a dla mieszkania położonego niżej taras ten będzie stanowić dach. Tarasy te będą konstrukcyjnie połączone z budynkiem w jakim się znajdują. Będą częścią budynku mieszkalnego i będą powierzchnią zewnętrzną niezamkniętą ze wszystkich stron. Spółdzielnia zawierać będzie z członkiem umowy (w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych), w których ustanawiać będzie prawo odrębnej własności do lokalu mieszkalnego za ustaloną cenę i w ramach tej samej umowy odrębnie wyceniać powierzchnię tarasu (w przypadku tych 3 ww. lokali). Przy czym taras stanowić będzie część nieruchomości wspólnej, ale z prawem do wyłącznego korzystania przez członka, na rzecz którego zostanie ustanowione prawo do lokalu mieszkalnego, przy jakim znajdować się będzie taras. W przypadku tych 3 ww. lokali taras będzie dla nich czymś w rodzaju balkonu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00