Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2015, sygn. ITPP2/4512-141/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-141/15/AP

Sposób dokumentowania rozliczeń pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową i jej członkiem za opłaty bankowe i administracyjne oraz stawka podatku za te opłaty.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2015 r. (data wpływu 10 lutego 2015 r.), uzupełnionym w dniu 28 kwietnia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania opłat bankowych i administracyjnych związanych z czynnością przeniesienia własności lokali na członków Spółdzielni oraz możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do ww. czynności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 28 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania opłat bankowych i administracyjnych związanych z czynnością przeniesienia własności lokali na członków Spółdzielni oraz możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do ww. czynności.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne/zdarzenia przyszłe.

Spółdzielnia Mieszkaniowa, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 1 i art. 1714 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, na podstawie pisemnego wniosku członka Spółdzielni, zawiera z nim umowę przeniesienia własności lokalu. Aby doszło do wyodrębnienia własności mieszkania członek Spółdzielni musi spełnić następujące warunki: m.in. spłacić przypadającą na jego lokal część zobowiązań Spółdzielni związanych z budową, w tym część zadłużenia kredytowego Spółdzielni wraz z odsetkami. Przeniesienie własności następuje często bez obowiązku dopłat, w sytuacji, gdy członek wcześniej uregulował wszelkie zobowiązania wobec Spółdzielni. Aby wyodrębnić własność lokalu, niezbędne jest także oznaczenie nieruchomości, w której ustanawia się odrębną własność, rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych, wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanej z odrębną własnością lokalu. Wykonanie powyższych czynności wymaga sporządzenia odpowiedniej dokumentacji geodezyjnej i technicznej. Wiąże się to z opłatami, które zobowiązany jest pokryć członek Spółdzielni. Spółdzielnia, przed przystąpieniem do aktu notarialnego, ponosi wydatki w celu przygotowania dokumentów niezbędnych do przeniesienia własności lokalu, takich jak np. opłaty za wypis z rejestru gruntów i wypis z kartoteki budynków sporządzanych przez Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a także opłaty bankowe za przygotowanie wyliczenia ewentualnych zobowiązań związanych z budową mieszkania. Spółdzielnia za wydanie wypisu otrzymuje Dokument obliczania opłaty wystawiony na Spółdzielnię jako wnioskodawcę lub zgłaszającego pracę geodezyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00