Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2015, sygn. ITPB2/415-981/14/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-981/14/IL

Możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2014 r. (data wpływu 31 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną. Posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z całkowitą niezdolnością do pracy, wydane w dniu 22 czerwca 2005 r. na stałe przez P. w S. Symbol przyczyny niepełnosprawności to: 10-N, 06-E, 04-O, po wypadku komunikacyjnym w 1998 r. Od 2001 r. Wnioskodawczyni należy do Polskiego związku Niewidomych w S. (PZN). Jest rencistką I grupy inwalidzkiej. Wnioskodawczyni wskazuje, że PZN umożliwia zakup sprzętu audiowizualnego przez dofinansowanie z MOPR-u osobom niewidomym i słabowidzącym, by mogły korzystać z czytelnictwa przez audiobooki, kasety i płyty CD wypożyczone z Książnicy oraz słuchanie utworów muzycznych (opery), by choć w ograniczonym stopniu osoby te uczestniczyły w życiu społecznym i korzystały z dorobku kultury, oraz na bieżąco miały wiadomości o mieście, kraju i świecie. Wnioskodawczyni w dniu 19 października 2014 r. zakupiła radiomagnetofon typu , oraz tuner i antenę pokojową ze wzmacniaczem, słuchawki do radia i zwróciła się do PZN w S. z rachunkami, by choć częściowo dofinansowano jej zakup ww. artykułów, ale dowiedziała się, że pomyliła kolejność. Najpierw należało napisać prośbę o dofinansowanie na zakup sprzętu audiowizualnego, a potem kupić sprzęt. Poinformowano ją również, iż zakupiony sprzęt może ona odliczyć od dochodu za 2014 r. na podstawie faktury. Wnioskodawczyni udała się do Urzędu Skarbowego, gdzie uzyskała informację, że nie może ww. sprzętu odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00