Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2015, sygn. ITPB2/415-978/14/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-978/14/IL

Możliwość skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2014 r. (data wpływu 30 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności (niepełnosprawność narządów ruchu o symbolu 05-R 10-N). Przebyła 5 operacji stawu biodrowego mających na celu umożliwienie jej poruszanie się, jednakże jej stan zdrowia ulegał pogorszeniu. Kłopotom z poruszaniem się towarzyszył silny ból. Wnioskodawczyni odczuwała drętwienie i blokady przy chodzeniu, ponadto został uszkodzony kręgosłup i miednica. Wnioskodawczyni miała kłopoty z samodzielnym egzystowaniem, wykonywaniem pracy zawodowej. Była zmuszona do poruszania się przy pomocy kul, a jej stan pogarszał się. Zgodnie z zaleceniami lekarzy Wnioskodawczyni poddała się więc zabiegowi wszczepienia endoprotezy (w przypadku tak silnego zwyrodnienia, jak i z uwagi na wiek 40 lat konieczna była endoproteza tytanowa). Obecnie Wnioskodawczyni przechodzi rehabilitację po zabiegu. Wszczepienie endoprotezy miało na celu przywrócenie jej sprawności ruchowej i umożliwienie samodzielnego funkcjonowania. Z uwagi na długie terminy oczekiwania na wszczepienie refundowanej endoprotezy - wyznaczono termin operacji na 2020 r., poza tym NFZ nie refunduje protez tytanowych, lecz ceramiczne, które trzeba wymieniać po upływie 10 lat - Wnioskodawczyni zdecydowała się na samodzielne sfinansowanie kosztu jej zakupu. Szpital wystawił fakturę za zakup endoprotezy na Wnioskodawczynię, na kwotę 18.100 zł. Koszty zakupu endoprotezy nie zostały Wnioskodawczyni zrefundowane z innych źródeł, w całości pokryła je z własnych środków. Wnioskodawczyni nie prowadzi też działalności gospodarczej, więc ww. wydatek nie został rozliczony w ramach działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00