Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2015, sygn. ITPB3/4510-162/15/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-162/15/AW

Czy w momencie ostatecznego przeniesienia na nabywcę prawa użytkowania wieczystego gruntu i własności budynków budowli i urządzeń, po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, a więc już w roku 2015, powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2015 r. (data wpływu 16 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego w związku ze zbyciem prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i oraz posadowionych na gruncie budynków, budowli i urządzeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego w związku ze zbyciem prawa użytkowania wieczystego nieruchomości i oraz posadowionych na gruncie budynków, budowli i urządzeń.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie aktu notarialnego zawartego w dniu 11 grudnia 2014 r. Spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy w B. prowadzi księgę wieczystą o nr X. o powierzchni 3.2892 ha oraz związane z tym prawem prawa własności posadowionych na gruncie budynków, budowli i urządzeń. Nabycie nastąpiło w drodze wniesienia do Spółki aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Aktem notarialnym, zawartym w dniu 31 grudnia 2014 r., Spółka sprzedała powyższą nieruchomość. W związku z faktem, że na dzień sprzedaży w księdze wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości, jako użytkownik wieczysty gruntu i właściciel budynków budowli i urządzeń ujawniony był poprzedni właściciel (który wniósł nieruchomość aportem do Spółki), a w odniesieniu do Spółki zamieszczona była wzmianka o wpisie zmiany użytkownika wieczystego i właściciela, zawarta umowa miała charakter warunkowej umowy sprzedaży. W akcie notarialnym zawarto warunek, że niezwłocznie po dokonaniu w księdze wieczystej wpisu Spółki, jako użytkownika wieczystego gruntu i właściciela budynków budowli i urządzeń, przeniesie ona na nabywcę prawo użytkowania wieczystego gruntu i własność budynków budowli i urządzeń, co miało nastąpić najdalej do dnia 31 stycznia 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00