Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2015, sygn. ITPP2/4512-416/15/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-416/15/RS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2015 r. (data wpływu 14 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do odliczenia pełnej kwoty nieodliczonego dotychczas podatku naliczonego związanego z budową pięciu przydomowych oczyszczalni ścieków - jest prawidłowe,
  • sposobu dokonania tego odliczenia nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty nieodliczonego dotychczas podatku naliczonego związanego z budową pięciu przydomowych oczyszczalni ścieków i sposobu dokonania tego odliczenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) od 2006 r. Składa miesięczne deklaracje VAT-7. Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, z późn. zm.), w ramach realizacji zadania własnego w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, w latach 2011-2013 budowała Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków (zwane dalej POŚ). Wybudowano 68 sztuk POŚ. Od ponoszonych wydatków na wytworzenie ww. środków trwałych Gmina nie odliczała podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupowych. Faktury były otrzymywane przez Gminę w różnych miesiącach w ww. latach po zakończeniu danych etapów budowy. Nie w każdym przypadku wartość budowy każdej POŚ przekraczała 15.000 zł bez VAT. Wytworzenie POŚ było finansowane ze środków własnych Gminy i pozyskiwanych funduszy unijnych. W Gminie panowało przekonanie, że nie przysługuje jej prawo do obniżania podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z tytułu korzystania z funduszy unijnych oraz przekazania POŚ mieszkańcom do nieodpłatnego użytkowania. Użytkownicy POŚ są właścicielami posesji, na których zostały zamontowane. Przed budową POŚ właściciele posesji udostępnili nieodpłatnie Gminie grunt pod ich budowę. Po ich wybudowaniu, są one nadal własnością Gminy przez okres 5 lat od momentu przekazania ich w nieodpłatne użyczenie, tj. od dnia 12 listopada 2013 r. do dnia 31 grudnia 2018 r. Taki warunek został określony w umowie o dofinansowanie budowy POŚ z Instytucją przekazującą środki UE na ten cel. Po zakończeniu okresu użyczenia Gmina sprzeda POŚ użytkownikom za symboliczną złotówkę. Taki warunek jest zapisany w umowach użyczenia POŚ między Gminą a mieszkańcami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00