Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.05.2015, sygn. ILPB2/4511-1-158/15-2/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4511-1-158/15-2/WS

Ulga rehabilitacyjna zakup pieca.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Krystyny Gruchot, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2015 r. (data wpływu 13 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni mieszka w domu jednorodzinnym, którego właścicielami jest Ona i jej syn. Oboje są osobami niepełnosprawnymi całkowicie niezdolnymi do pracy oraz niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. W dniu 19 sierpnia 2014 r. Zainteresowana zakupiła kocioł węglowy, opalany paliwem stałym z automatycznym podajnikiem paliwa, o wartości 5 700 zł (faktura VAT z dnia 19 sierpnia 2014 r.). Kotłem tym Zainteresowana zastąpiła posiadany stary piec c.o., który wymagał codziennego rozpalania, stałej kontroli i ręcznego uzupełniania opału, ok. 30 40 kg dziennie. Codzienne ranne rozpalanie pieca było często wykonywane przez osoby trzecie. Jednak w ciągu dnia z uwagi na to, że Zainteresowana ma trudności w poruszaniu się dochodziło do wygaśnięcia ognia (przy braku uzupełnienia opału) lub do zagotowania wody w piecu (przy zbyt mocnym rozpaleniu). Ogrzewanie starym piecem wiązało się z ryzykiem nieszczęśliwych wypadków np. wybuchem kotła lub zaczadzeniem. Kilkurazowe zejście do kotłowni (pokonanie 12 stopni w jedną stronę), aby stale kontrolować piec, kosztowało Wnioskodawczynię wiele wysiłku. Stan zdrowia Zainteresowanej w ostatnich latach bardzo się pogorszył, m.in. przez ciężką pracę jaką jest dodawanie opału. Od ponad 20 lat Zainteresowana choruje na wielostawową chorobę zwyrodnieniową. Obecnie jest ona bardzo zaawansowana z następczymi zmianami wytwórczymi w całym kręgosłupie, stawach biodrowych, kolanach z następczym zespołem bólowym znacznie ograniczającym poruszanie. Wnioskodawczyni porusza się tylko po mieszkaniu przy pomocy chodzika lub kul ortopedycznych. Mimo leczenia i ciągłej rehabilitacji choroba ciągle postępuje. W 2012 r. Zainteresowana poddała się operacji endoproteza stawu kolanowego, mając nadzieję na poprawę sprawności. Niestety choroba nadal postępuje, stan Wnioskodawczyni pogarsza się z każdym dniem. Zainteresowana nie jest w stanie palić w piecu, aby utrzymać stałą temperaturę w mieszkaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00