Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2015, sygn. ILPB3/4510-1-41/15-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-41/15-2/JG

Podatek dochodowy od osób prawnych w odnośnie przychodu podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z 27 stycznia 2015 r. (data wpływu 2 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w odnośnie przychodu podatkowego w zakresie:

  • pytań nr 1, nr 2, nr 4 i nr 5 jest prawidłowe,
  • pytania nr 3 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie przychodu podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej jako: Spółka) dokonuje sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów zagranicznych, jak i sporadycznie na rzecz polskich odbiorców. Dostawy towarów na rzecz kontrahentów zagranicznych kwalifikowane są dla celów VAT w zależności od odbiorcy i docelowego miejsca przeznaczenia towaru jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów bądź eksport towarów. Zarówno w przypadku dostaw zagranicznych, jak i krajowych Spółka dokonując dostaw określa ich warunki zgodnie z zasadami Incoterms 2010, przy czym Spółka stosuje (w zależności od odbiorcy) każde z przewidzianych zasad (tj. należące do Grup: E, F, C, D). Poza ustaleniem warunków dostawy na zasadach Incoterms 2010 Spółka nie dokonuje z nabywcami innych ustaleń, które mogłyby wpływać na określenie momentu, w jakim następuje wydanie rzeczy kontrahentowi.

Wystawiając faktury VAT Spółka co do zasady postępuje zgodnie z regulacjami przewidzianymi w ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (t. j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej jako: ustawa o VAT), co do zasady wystawiając faktury VAT nie wcześniej niż 30 dnia przed dniem powstania obowiązku podatkowego i nie później niż 15 dnia miesiąca po dokonaniu dostawy. Nie można jednak wykluczyć, że wystąpią sporadyczne sytuacje, w których Spółka wystawi fakturę VAT wcześnij niż na 30 dni przed dokonaniem dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, np. w przypadku, gdy towar zbywany na warunkach Incoterms DAP dostarczany zostanie do kontrahenta zagranicznego (np. w Azji bądź Ameryce Południowej) ze znacznym opóźnieniem. Powyższe oznacza, że występują nie tylko sytuacje, w których faktura VAT wystawiana jest w tym samym miesiącu, co miesiąc dostawy, ale również przypadki, w których faktura wystawiana jest w innym miesiącu niż dokonanie dostawy. Zatem faktura VAT dokumentująca dostawę może być wystawiana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym dokonano dostawy (również w sytuacji gdy nie otrzyma uprzednio zaliczki/przedpłaty), jak i w miesiącu następnym, po miesiącu w którym dokonano dostawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00