Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2015, sygn. ILPB3/4510-1-428/15-3/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-428/15-3/EK

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z nabyciem akcji Spółki Akcyjnej oraz określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia akcji Spółki Akcyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki, przedstawione we wniosku z 7 września 2015 r. (data wpływu 7 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z nabyciem akcji Spółki Akcyjnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe;
  • określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia akcji Spółki Akcyjnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 13 września 2015 r. (data wpływu 16 września 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • powstania przychodu w związku z nabyciem akcji Spółki Akcyjnej;
  • określenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia akcji Spółki Akcyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzeń przyszłych.

Wnioskodawca jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca, Spółka). Wnioskodawca zamierza nabyć akcje polskiej spółki akcyjnej (dalej: Spółka Akcyjna) poprzez tzw. transakcję wymiany udziałów. W tym celu Spółka planuje wydać nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (dalej: Udziały Własne) w zamian za akcje Spółki Akcyjnej (dalej: Akcje) wniesione do Spółki aportem przez osoby fizyczne polskich rezydentów podatkowych (Osoby fizyczne). Akcje Spółki Akcyjnej zostaną wniesione do Spółki w następujący sposób. Najpierw Akcje wniesie jedna z Osób fizycznych. W wyniku nabycia przedmiotu aportu (akcji) od pierwszej Osoby fizycznej Spółka będzie posiadała akcje, dające jej bezwzględną większość praw głosu w Spółce Akcyjnej. Następnie Spółka nabędzie w ramach kolejnego aportu akcje od drugiej Osoby fizycznej i w związku z tym powiększy liczbę akcji i głosów, które posiada w Spółce Akcyjnej. Spółka w zamian za aport akcji wyda Osobom fizycznym wyłącznie nowo utworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki czyli udziały własne; osoby fizyczne nie otrzymają od Spółki żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce za akcje w Spółce Akcyjnej. Wszystkie podmioty mające brać udział w planowanej transakcji wymiany udziałów tzn. Spółka, Osoby fizyczne, Spółka Akcyjna podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W przyszłości Wnioskodawca nie wyklucza odpłatnego zbycia (np. w formie sprzedaży) całości lub części akcji Spółki Akcyjnej nabytych przez Wnioskodawcę w zamian za wydanie udziałów własnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00